Przed zakupem lub przygarnięciem wymarzonego szczeniaka powinniśmy się przygotować na jego przyjęcie w domu. Cztery łapy, puszysta sierść i mokry nos będą codziennym towarzyszem zabaw i pieszczot. Jednak aby zapewnić sobie i psu najwyższy komfort najlepiej zaopatrzyć się w wyprawkę dla czworonoga
Wyprawka dla szczeniaka
Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków zadaje sobie pytanie „co będzie potrzebne na wyprawkę dla mojego szczeniaka”. Zanim przyjaciel na dobre zagości w naszym domu, warto dobrze się do tego przygotować.
Szczeniak je, śpi, bawi się i chodzi na spacery. A więc w domu nie może zabraknąć psiej karmy. A także legowiska, gryzaków oraz obroży i smyczy.
Poniżej przedstawiam listę niezbędnych rzeczy, bez których nasz nowy przyjaciel nie będzie się mógł obejść. Podstawowe wyposażenie wyprawki dla każdego psa powinno zawierać następujące elementy:
Legowisko
To gdzie i na czym będzie spał pies, to Twoja decyzja. Najważniejsze, aby zapewnić mu warunki do spokojnego odpoczynku. Do wyboru mamy różnego rodzaju legowiska: w kształcie poduszek, ze ściankami. A nawet zabudowane, w kształcie domków i budek. Na początek, dla szczeniaków wystarczająca będzie wygodna poduszka, która będzie dopasowana do ras małych i dużych.
Obroża, smycz i szelki
Każdy szanujący się miejsko-wiejski pies powinien mieć na stanie dopasowaną obrożę, szelki oraz smycz. Przy małym psie sprawdzi się 2-metrowa smycz. Smycz ta ułatwi naukę chodzenia i zagwarantuje opiekunowi pełną kontrolę nad psem.
Do obroży i szelek możesz przypiąć identyfikator z numerem kontaktowym do Ciebie. Ułatwi to jego identyfikację i przyspieszy powrót do domu. Właściciel wyprowadzający psa na spacer powinien zabierać ze sobą „sprzęt” do sprzątania nieczystości po zwierzaku. Pomocny jest jednorazowy zbierak na odchody.
Miska dla psa na wodę i pokarm
Dwie miski – na wodę i jedzenie – wystarczą. Szczeniaki są z reguły jeszcze nieporadne, dlatego przy zakupie miski warto wybierać te bardziej stabilne, np. stalowe, ceramiczne, najlepiej z gumą antypoślizgową na spodzie. Wielkość dobiera się tak, by wyznaczona porcja psiego jedzenia zajmowała około połowę naczynia. Psom o długich uszach, np. spanielom, można kupić miskę stożkową. Dzięki temu uszy szczeniaka nie będą moczyć się w wodzie czy brudzić w jedzeniu.
Zabawkę lub piłkę
Zabawka, lub piłka, która zapewni naszemu czworonogowi rozrywkę. Nawet, wtedy gdy nie będziemy mieć czasu, by się z nim bawić. Zabawka jest niezbędna do właściwego rozwoju szczeniaka. Proste zabawy rozwijają mięśnie, umiejętność chwytania czy spostrzegawczość.
Przysmak
Wielu właścicieli oprócz dziennej porcji karmy kupuje swoim psom smakołyki. W ten sposób nagradzają pupila za postępy w szkoleniu lub chcą sprawić mu przyjemność. Na rynku dostępnych jest mnóstwo tego rodzaju przekąsek. Wiele z nich oprócz walorów smakowych dostarcza zwierzakom niezbędnych witamin, mikroelementów zapewniając energię i zdrowy wygląd. Do kupienia są m.in.: ciasteczka czyszczące zęby, kości usuwające kamień nazębny i bakterie albo dropsy witaminowe.
Środki pielęgnacyjne
Niezbędną rzeczą będzie odpowiedni dla szczeniaka szampon, najlepiej hipoalergiczny, na bazie ekstraktów roślinnych. Pozwoli on na utrzymanie sierści malucha w odpowiedniej kondycji. Kolejną rzeczą jest szczotka do wyczesywania, pozbywania się kołtunów i wszelkich nieczystości ze skóry naszego przyjaciela. Szczeniaki są bardzo delikatne, najlepsza będzie z plastikowymi ząbkami z kulką na końcu. Potrzebna będzie również szczoteczka do czyszczenia jamy ustnej. Odpowiednia i regularna higiena, kontrola stanu uzębienia, przeciwdziała powstawaniu kamienia nazębnego. Ponadto niektóre rasy wymagają regularnego przemywania oczu, czy uszu. Jeżeli nasz maluch się do nich zalicza, warto zaopatrzyć się również w tego rodzaju preparaty.
Karma dla szczeniąt
Przed pojawieniem się małego czworonożnego członka rodziny należy się zaopatrzyć w niewielkie opakowanie karmy. Duże opakowania są ryzykowne, ponieważ nie masz pewności, czy ta, którą wybrałeś zasmakuje twojemu psu. Zwróć uwagę na jej skład. Dobra karma to taka, w której jest co najmniej 30% mięsa. Jeśli adoptujesz psa ze schroniska lub azylu powinieneś wybrać dobrą i uznaną markę karmy np. Planet Pet Society, Royal Canin, Brit Care, Purina.
Pamiętaj również o zasadzie, by nie podawać jednocześnie karmy suchej i mokrej. Ponieważ psi żołądek inaczej je trawi i taka mieszanka może mu zaszkodzić.