Coraz więcej właścicieli czworonogów odchodzi od tradycyjnych obroży i inwestuje w specjalne szelki. Powody są różne. Niektóre zwierzaki dość kiepsko znoszą noszenie obroży, inne mają niezwykle delikatne szyje i karki. A czasami odpowiednia uprząż dla psa jest po prostu wygodniejsza. Jak w przypadku biegania z pupilem. Jakakolwiek nie byłaby przyczyna, niepodważalnym faktem jest rosnąca popularność szelek. Przy zwykłym spacerze, czy też przy intensywny jogging w lesie. Uprząż dla psa sprawi, że zarówno właściciel, jak i czworonóg poczują różnicę.
Wielu właścicieli preferuje prowadzenie psów nie na obroży, tylko na szelkach również wtedy, gdy chcemy nauczyć psa chodzenia na smyczy czy w trakcie podróży, gdzie zapewniają zwierzęciu bezpieczeństwo w sytuacji hamowania.
Szelki dla psa są szczególnie polecane dla bardzo wrażliwych karków psów, które źle znoszą obrożę. Coraz więcej posiadaczy psów sięga po szelki, ponieważ są ona o wiele lepiej tolerowane i nie ściskają tak jak obroża. Szelki również gwarantują lepsze prowadzenie psa na smyczy. Tego typu uprząż można dowolnie regulować w okolicy bioder. Tak by optymalnie dopasować ich szerokość do obwodu zwierzęcia. Szelki dla psa stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnej obroży.
Uprząż do asystowania
Pies asystujący to odpowiednio przeszkolony pies, który ułatwia osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Dzięki wyuczonym komendom potrafi pomóc choremu w wielu codziennych czynnościach. Na przykład podaje upuszczone przedmioty, gasi i zapala światło, zamyka i otwiera szuflady oraz drzwi czy też asystuje przy ubieraniu. Taki towarzysz pozwala osobie niepełnosprawnej poczuć się niezależnie i uniknąć uzależnienia się od innych.
Pies asystujący nie musi być trzymany na smyczy, nie musi także nosić kagańca, ale powinien być wyposażony w specjalną uprząż.
Uprząż jest przede wszystkim bezpieczniejsza niż obroża, bo niwelują możliwość podduszenia psa lub urazów krtani. Zwłaszcza u psów o delikatniejszej budowie. Dzięki temu, że szelki obejmują większą powierzchnię ciała psa. To ryzyko uszkodzenia kręgosłupa w wypadku szarpnięcia jest mniejsze. Mniejszy jest również stres i dyskomfort psa. A co za tym idzie mniejsze jest prawdopodobieństwo agresji i złych zachowań. Szelki dla psa są też przydatne w treningu posłuszeństwa, bo łatwiej zapanować nad czworonogiem.
Jaką uprząż kupić?
Szelki dla psów należy dobierać w taki sposób, aby zwierzę się z nich nie wydostało, ale również, aby były dla niego wygodne oraz nie powodowały bolesnych otarć.
Przede wszystkim muszą być dobrze dopasowane do zwierzaka. Skoro, jak pisaliśmy wyżej, jest to rodzaj uprzęży, to każdy jej pasek musi leżeć tak, by nie uciskał ani nie uwierał naszego podopiecznego. Przy wyborze odpowiednich szelek powinnyśmy sugerować się rozmiarem. A także rasą psa oraz w jakim wieku jest nasz pupil.
Dokonując wyboru, warto sprawdzić, czy szelki są regulowane. Materiał, z którego wykonano szelki dla psa, powinien być miękki. A także delikatny, by nie ocierał skóry, ale jednocześnie wytrzymały. Musi też być odporny na zmiany temperatury, by zimą nie sztywniał i nie przypominał zbroi, a także na wilgoć. Zapięcie dobrze by było małe i bez kantów. Jeśli chodzi o klipsy lepiej sprawdzą się metalowe niż plastikowe.
Szelki dla psa – rodzaje:
- Szelki spacerowe – najpopularniejszy typ szelek dla psa. Są także najtańszym wariantem spośród wymienionych. Są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach (także w wersjach bardzo ozdobnych). Nie nadają się do zastosowań sportowych;
- Szelki sportowe – wykonane z solidnych materiałów, nie obcierają podczas biegów lub przy obciążeniu. Szelki sportowe dzielą się na kolejne kategorie: do biegania, szelki zaprzęgowe, szelki z obciążeniem i na wiele innych rodzajów. Należy dobrać je w zależności od tego, do jakiej aktywności będą potrzebne;
- Szelki norweskie – również przeznaczone dla psów zaprzęgowych. Można ich też używać podczas jazdy rowerem. Mają specjalne zapięcia umożliwiające przyczepienie lin z obciążeniem;
- Szelki profesjonalne – do zastosowań fachowych (na przykład u psów tropiących lub u psów-przewodników);
- Szelki samochodowe dla psa – posiadają zapięcia, które wpina się w klamrę od pasa samochodowego.
Przy zakupie szelek dla psa warto jeszcze zwrócić uwagę na:
- Materiał, z którego zostały wykonane – powinien być dość cienki, szybkoschnący, a jednocześnie wytrzymały;
- Zapięcia – wygodne są szczególnie szelki z zapięciem z przodu;
- Dobrym pomysłem jest wybór szelek odblaskowych, wyposażonych w miejsce na adres.