Dieta BARF dla psa. Czym się charakteryzuje? Kiedy warto ją wprowadzić?
Dieta BARF dla psa. Czym się charakteryzuje? Kiedy warto ją wprowadzić?

Wysoko przetworzona żywność, zanieczyszczenia powietrza, alergie - wszystko to ma negatywny wpływ na organizm ludzki.

Oddziałuje również niekorzystnie na nasze zwierzęta domowe - psy i koty. Wspomniane “niedogodności naszych czasów” - motywują nas do szukania nowych rozwiązań w zakresie zdrowej i pełnowartościowej diety.

Dziś powiemy o zaletach i pozytywnych stronach diety BARF dla psa. Mimo podkreślania jej niebagatelnej wartości, wciąż budzi ona wiele kontrowersji. Ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Rozprawimy się z mitami, które narosły wokół diety BARF.

Podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na nią w przypadku naszych pupili.

Wskażemy też jak właściwie i rozsądnie ją wdrożyć, tak aby nasz czworonożny przyjaciel był zdrowy, szczęśliwy, cieszył się swoim “pieskim życiem”...

Dieta BARF dla psa - czym jest?

Dieta pod dość tajemniczą nazwą BARF, to krótko rzecz ujmując dieta oparta w dużej mierze na surowym mięsie, kościach. Słowo BARF jest skrótem od Biologically Appropriate Raw Food. Jej pomysłodawcą jest lekarz weterynarii Ian Billinghurst.

[product category_id="298" limit="4" getFromMainCategory="true" onlyAvailable="true"]

Można uznać, że jej cel i zadanie to poniekąd powrót do pierwotnych sposobów żywienia - naturalnych, bez konserwantów i sztucznych dodatków, które potem wynalazł świat. Surowe mięso drobiowe ze skórą zawiera dużo więcej zdrowych, nasyconych kwasów tłuszczowych.

Warto tu zaznaczyć, że wskazane jest podawanie drobiu, dlatego że jest on bezpieczniejszy i lepiej strawny niż mięso wołowe. W mniejszych ilościach dodajemy do diety tego typu owoce i warzywa (z wyjątkiem cebuli, winogron i warzyw kapustnych).

Możemy też dołączyć trochę ryby, jaja, przetwory mleczne. Solidną dawkę minerałów i witamin.

Dieta BARF - dlaczego warto?

Dieta BARF ma wiele zalet:

  • składa się z naturalnych składników, bez sztucznych dodatków,
  • pochodzenie i skład pożywienia jest dobrze znany,
  • możliwość całkowitej eliminacji składników szkodliwych i ciężkostrawnych poprzez ciągłą kontrolę tego co nasz pies dostaje w misce.

Przejście na dietę BARF - o czym należy pamiętać?

Każdego roku zwiększa się liczba właścicieli psów, którzy decydują się wprowadzić dietę swoich podopiecznych opartą na surowym mięsie. Jest ona bardzo wartościowa. Zawsze priorytetem jest dobro naszego czworonoga, dlatego też należy pamiętać o odpowiednim, racjonalnym wdrożeniu diety:

  • dieta musi być idealnie dopasowana do stanu zdrowia zwierzęcia i jego wieku. Dla przykładu.
    • Mały szczeniak ważący do 15 kilogramów powinien w ciągu dnia przyjąć 1,5 kg pożywienia w trzech lub nawet czterech porcjach.
    • Dorosły pies - ważący około 40 -50 kg powinien jeść 1,0-1,5 kg pokarmu na dobę,
  • wprowadzenie diety powinno być zawsze poprzedzone konsultacją z weterynarzem i przede wszystkim badaniem krwi. Dobrze jest zrobić nie tylko podstawową morfologię, ale też ALAT, poziom sodu, potasu, magnezu, wapnia, fosforu oraz żelaza. Zaleca się także badanie moczu. Wtedy możemy ocenić stan zdrowia psa i zweryfikować, jaki wpływ miała na niego zmiana diety,
  • ryby, warzywa, owoce, nabiał, zboża - należy dodawać stopniowo, aby organizm psa mógł przyzwyczaić się do zmian. Jednocześnie nie możemy go karmić jedynie mięsem. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych,

Kontrowersje wokół diety BARF - obalamy mity

Jak wspominaliśmy powyżej wokół diety BARF narosło wiele kontrowersyjnych mitów. Warto się z nimi rozprawić:

  • mit 1 - surowe mięso to siedlisko pasożytów i bakterii. W pewnym sensie tak. Jeśli wybierzemy nieodpowiedni, nieświeży produkt. Z drugiej strony warto pamiętać, że w ślinie psa znajdują się naturalne enzymy. W tym przede wszystkim lizozym, który ma działanie antybakteryjne. Poza tym podstawa to przestrzeganie higieny w czasie przygotowywania posiłku dla naszego kompana, 
  • mit 2 - surowe mięso powoduje agresję u psa. Wręcz przeciwnie. Aminokwas - tryptofan jest, dzięki produktom surowym szybciej i lepiej przyswajalny,
  • mit 3 - kości są niebezpieczne dla psa. Kości drobiowe są dużo bardziej elastyczne i miękkie niż te wołowe. Dlatego też zaleca się w diecie BARF mięso drobiowe. Możemy przed podaniem mięsa kości zmielić. Kość sama w sobie ma doskonały wpływ na proces czyszczenia zębów i wzmacniania mięśni,
  • mit 4- dieta BARF uszkadza nerki. Nie, jeśli korzystamy z produktów naturalnych. Unikamy gotowców i koncentratów białka zwierzęcego,
  • mit 5 - dieta BARF jest droga - nie, jeśli dobrze zaplanujemy pełne racje żywieniowe i będziemy korzystali ze sprawdzonych źródeł mięsa. Polecamy między innymi produkty BARF w Dogomarket.pl.

[product category_id="134" limit="8" getFromMainCategory="true" onlyAvailable="true"]

Wprowadź dietę BARF dla psa - bądź świadomym opiekunem!

Dieta BARF odpowiednio zbilansowana i rozplanowana to prawdziwe bogactwo naturalnej wartości surowego mięsa, rybnych i warzywnych dodatków. To dawka witamin i minerałów, których potrzebuje Twój pies, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i energią - każdego dnia! 

barf dla psa

Produkty dnia
Posłanie  VET BED biała angora 150x100
Posłanie VET BED biała angora 150x100
149,00 zł
    • Showroom Zoologiczny
    • ul. Bysławska 28
      Warszawa 04-993

    • Tel.: 604 605 507
    • E-mail: kontakt@dogomarket.pl
    • Zapisz się do newslettera
    • O ile wyrazili Państwo na to zgodę (zapis do newslettera), podany przez Państwa adres email będzie wykorzystywany w celach marketingowych własnych produktów [nazwa sklepu]. Zgoda może być cofnięta w każdym czasię, np. poprzez [sposób rezygnacji].
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl