Bardzo ważnym elementem pielęgnacji psa jest jego odrobaczanie. Jest to istotne nie tylko ze względu na aspekt higieniczny, ale i zdrowotny. Regularne odrobaczanie gwarantuje dobrą kondycję zwierzęcia i bezpieczeństwo właścicielowi psa. A także pozwala to na usunięcie pasożytów, wewnątrz, jak i na zewnątrz organizmu pupila.
Niestety często się zdarza, że częściej pamiętamy o tym, by zaszczepić psy niż nie odrobaczyć.
Bardzo ważnym elementem pielęgnacji psa jest jego odrobaczanie. Jest to istotne nie tylko ze względu na aspekt higieniczny, ale i zdrowotny. Regularne odrobaczanie gwarantuje dobrą kondycję zwierzęcia i bezpieczeństwo właścicielowi psa. A także pozwala to na usunięcie pasożytów, wewnątrz, jak i na zewnątrz organizmu pupila.
Tabletki na odrobaczanie psa
Wszystkie psy niezależnie od wieku narażone są na zarażenie pasożytami wewnętrznymi. Niestety właściciele często o tym zapominają, nie zdając sobie sprawy, że nieodrobaczony pies może zachorować. A w konsekwencji zarażać inne psy, a także dzieci i dorosłych w swoim otoczeniu. Dlatego właśnie tak ważne jest regularne odrobaczanie, dzięki któremu można uniknąć nieprzyjemnej choroby pasożytniczej.
[product id="15857" limit="50" onlyAvailable="true"]
Najczęściej do zarażenia dochodzi na spacerze, kiedy niczego nieświadomy właściciel spuszcza psa ze smyczy. A ten z trawnika w mgnieniu oka coś zje. Mogą to być odchody innego zwierzęcia, może to być zainfekowane martwe zwierzę – ptak, mysz. Mogą to być jakieś resztki leżące na ziemi. W których akurat znalazły się wydalone z organizmu jaja i larwy pasożytów.
Najczęściej spotykane u psów pasożyty wewnętrzne najłatwiej podzielić na trzy grupy:
- Robaki płaskie do tej grupy należą takie gatunki jak tasiemiec pchli czy bąblowcowy. Zarażenie następuje w pierwszym przypadku przez połknięcie będącej nosicielem pchły w drugim zaś spożycie zarażonego mięsa;
- Robaki obłe są to różnego rodzaju glisty, tęgoryjce i włosogłówki, których larwy mogą być wszędzie: na trawnikach, piaskownicach czy chodnikach;
- Oraz pierwotniaki głównym jej przedstawicielem lamblią, której aż 50% psów jest bezobjawowymi nosicielami.
Każdy z tych pasożytów może w straszliwy sposób spustoszyć organizm naszego psa. Co może spowodować jego śmierć. Dlatego tak bardzo ważne jest stosowanie tabletek na odrobaczanie.
Każdy pies powinien być systematycznie odrobaczany. Częstotliwość odrobaczania zależy od wieku psa, warunków, w jakich przebywa. Pierwsze odrobaczanie można przeprowadzić już w trzecim tygodniu życia szczeniaka. Kolejne – co miesiąc, aż do szóstego miesiąca życia. Odrobaczanie dorosłych zadbanych psów powinno być wykonywane regularnie w odstępie 4-5 miesięcy. Najczęściej lekarze weterynarze zalecają dwukrotne odrobaczanie w każdym roku, w odstępach sześciomiesięcznych.
Skutki odrobaczania
Robaki u psa i inne psie pasożyty to nie lada kłopot dla właściciela. A tym bardziej sporo przykrych dolegliwości dla samego zwierzaka. Zarażony pies jest osowiały, ma matową sierść, biegunkę o różnym natężeniu. Często daje się zauważyć znaczny spadek masy ciała, mimo tego , że zwierzę ma dobry apetyt. Zmiany skórne wywoływane robaczycami często są mylone z alergią i niewłaściwie leczone. Najbardziej typowym objawem natomiast jest świąd odbytu skutkujący charakterystycznym „saneczkowaniem” naszego pupila.
Właściciel, który podejrzewa u psa pasożyty, powinien jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Lekarz przepisze odpowiednią kurację. Preparaty przeciw pasożytom wewnętrznym dostępne są w różnych formach. Większość z nich zawiera więcej niż jedną substancję czynną. Psu na odrobaczanie można więc podawać:
- Tabletki – mają szerokie spektrum działania i działają na tęgoryjce, glisty, włosogłówki, tasiemce, lamblię, nicienie;
- Zawiesinę – zazwyczaj przepisuje się ją na tęgoryjce, włosogłówki oraz glisty;
- Pastę do podawania doustnego – są skuteczne w przypadku tęgoryjców, glist, włosogłówek i tasiemców.
Preparat taki podaje się w określonej przez weterynarza dawce (jednorazowo lub po podzieleniu na kilka porcji). Środek ten eliminuje pasożyty, a zwierzę wydala je z organizmu wraz z kałem.